شهیدان ایران

علیرضا خانی عاشق شهدا.
مشخصات بلاگ
شهیدان ایران

به وب‌نوشت من خوش آمدید.

حسن بن علی (ع) تربیت‌شده‌ی مکتب رسول‌الله (ع) و علی(ع) است و همانند آن‌ها به عبادت و بندگی روی می‌آورد. هرگز او راندیدند که به یاد خدا نباشد به نام پروردگار نجنبد.

چون وضو می‌گرفت حالش دگرگون می‌شد و خونی عمیق در اندرون جانش نفوذ می‌کرد. چنان‌که رنگ چهره‌اش می‌پرید و اندامش به‌سختی می‌لرزید و چون علت را می‌پرسیدند، می‌فرمود:

هرکس که بخواهد در برابر رب العرش بایستد، باید رنگش متغیر شود و بند بندش بلرزد.

و هنگامی‌که وارد مسجد می‌شد، فریاد برمی‌داشت و می‌فرمود:

خدایا! میهمانت به درگاهت آمد؛ ای نیکوی بخشنده! اینک بدکاری به حضورت می‌رسد؛ ای خدای کریم!بدی‌هایی که دارم را به‌خوبی هایی که داری ببخشای.

و چون به نماز می‌ایستاد، فروتنی و خضوع و خشوع در چهره‌اش نمایان می‌شد و چنان مشیّت جلال خداوندی وی را فرامی‌گرفت که مفاصل پیکرش می‌لرزید.

چون نام بهشت و دوزخ را می‌شنید، از شدت ترس خدا همچون مارگزیدگان به خود می‌پیچید. از خدا بهشت را می‌خواست و از شدت ترس جهنم به خدا پناه می‌برد. با شنیدن نام مرگ و عواقب هولناک آن و از هول قیامت و بعث و نشر به‌شدت می‌گریست و چون حضور در دادگاه الهی قیامت را به یاد می‌آورد، شیهه‌یی می‌کشید و بی‌هوش می‌افتاد. مردگان را باوقار و احترام مشایعت می‌کرد. روزی که یکی از همسایگانش مرد، از خوف مرگ چنان فریاد کشید که صدایش از ناله عزاداران بلندتر بود.

او خانه‌ی خدا را بیست بار پیاده زیارت کرد، درحالی‌که اسب‌های نجیب در برابرش صف می‌کشیدند؛ او با پای طلب به بیت معبود می‌شتافت. چون از او می‌پرسیدند: چرا این‌قدر پیاده به حج می‌روید؟می‌فرمود:

از خدا شرم دارم که با پای پیاده به زیارت‌خانه‌اش نروم.

حسن بن علی (ع) دوباره آنچه داشت _ از همه اثاثیه‌ی گران‌بهای زندگی‌اش‌ - درراه خدا بخشید و سه بار، دار و ندارش را دونیم کرد و نیمی را درراه خدا بخشید. حتی یک لنگ کفش را نگه داشت و دیگری را به مستمندان داد.

پیشوای دوم (ع)، فریبندگی‌ها و سرمایه‌های مادی دنیا را به عشق روز بازپسین فرومی‌گذاشت. از حکومت ظاهری مسلمین در راه خدا و برای جلوگیری از ریختن خون مردم چشم پوشید.

از این دو شعر که به وی منسوب است، توجهش به خیر‌خواهی  احسان و بی‌اعتنایی‌اش به سرمایه‌های مادی جهان، معلوم می‌گردد:

تا می‌توانید توشه‌ای برای خودت از این جهان فرا پیش فرست که ناگهان مرگ به سراغش می‌آید.

چرا این‌قدر به نعمت‌های جهان شادمانی، مگر نمی‌بینی که دوستان تو در گودال مرگ پوسیده‌اند.

و درباره‌ی فریب‌خوردگان دنیای گذران می فرمود:

به آن‌کس که در این جهان ناپایدار زندگی می‌کند، بگو: هنگام رفتن فرارسیده است، با دوستانت خداحافظی کن. کسانی را که دیدار می‌کردی و با آن‌ها سخن می‌گفتی، همگی در قعر گورها خاک شدند.

این آثار و گفتار نمونه‌ی روشنی از بی‌اعتنایی امام به دنیادوستی و عشق به مظاهر و ظواهر آن است و نشان می‌دهد که او توجه به حیات جاودانه و نعمات ابدی دارد، جهانی که از این دنیای گذران ارزنده‌تر است.

......................................................................

تاریخ چهارده معصوم، ص 130

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی